Göztepe-Altay Maçındaki Tribün Olaylarında Havai Fişek Atan Taraftara 15 Yıl Hapis Cezası

Spor Toto 1’inci Lig’de 27 Kasım 2022’de tatil edilen Göztepe- Altay maçındaki tribün olaylarına ilişkin 24 sanığın yargılandığı davada, seyircilerin üzerine havai fişek atan taraftar 15 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

İzmir 3. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya, tutuklu sanık F.E. ile bazı tutuksuz sanıklar ve taraf avukatları katıldı. Sanık ifadelerinin ardından son sözleri sorulan F.E, olaydan duyduğu üzüntüyü dile getirerek, kimseyi yaralamak gibi bir niyeti olmadığını ifade etti. “Vicdan azabı çekiyorum.” diyen sanık, tahliyesini isterken, verilen aranın ardından kararını açıklayan heyet, tutuklu sanık F.E’ye “silahla kasten yaralama”dan 11 yıl 3 ay, “spor alanlarına yasak madde sokulması”ndan 2 yıl 1 ay ve “müsabaka düzeninin bozulması” suçundan 1 yıl 8 ay hapis cezası verdi. Toplam 15 yıl hapis cezasına hükmedilen sanığın tutukluluk halinin devamına karar verildi.

Mahkeme, tutuksuz 13 sanığın ise “spor alanlarına yasak madde sokulması” ve “müsabaka düzeninin bozulması” suçlarından 10 aydan 2 yıl 6 aya kadar hapsine hükmetti ancak hükmün açıklanması geri bırakıldı. Ayrıca duruşmada, 10 sanık hakkında ise beraat kararı verildi.

Davanın geçmişi

27 Kasım 2022’de Gürsel Aksel Stadı’ndaki derbide yaşanan olaylar sonrası İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca 24 sanık hakkında iddianame hazırlanmıştı. Sanık F.E’nin, işaret fişeğini binlerce kişinin bulunduğu Göztepe tribünlerine doğru hedef gözetip ateşlediği gerekçesiyle “silahla kasten yaralama”, “spor alanlarına yasak madde sokulması” ve “müsabaka düzeninin bozulması” suçlarından hapsi istenmişti. Diğer sanıkların da “spor alanlarına yasak madde sokulması”, “spor alanlarına sokulan yasak maddeyi seyircilere temin etme” ve “müsabaka düzeninin bozulması” gibi suçlardan cezalandırılması talep edilmişti. – İZMİR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x